İmamoğlu, yeni nesil kreş binasını inceledi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), “Yuvamız İstanbul’ kreşleri üretiminde yeni bir sisteme geçti.

Modüler prefabrik sistem kullanılarak üretilen Bayrampaşa Yıldırım Mahallesi’ndeki “Yuvamız İstanbul” kreşini 11 Eylül 2023’te hizmete aldı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bin 650 metrekare alan üzerine kurulu, 200 metrekare inşaat alanına sahip, iki derslikli yeni nesil kreşte incelemelerde bulundu.

İnceleme gezisinde İmamoğlu’na, CHP Bayrampaşa Belediye Başkan adayı Hasan Mutlu eşlik etti.

“BAZI İLÇELERDE ARAZİ SORUNU ÇIKTI”

İmamoğlu, “İstanbul’un en şık, en donanımlı özel öğretim kurumları noktasında, bütün vatandaşlarımıza eşit hizmet vermeyle ilgili yapılarımızı yaptık. Artık 100 sayısına geldik. Hatta aşıyoruz da şantiyelerimizle birlikte. Ama bazı ilçelerde arazi sorunumuz var, yapılaşmayla ilgili sıkıntılarımız var arsaların statüsüyle ilgili. Bu konularda, bu sorunları aşabilmek adına da prefabrik yapı üniteleriyle beraber yapılmasının, nasıl bir yöntemle çözülebileceğine arkadaşlarım yoğunlaştılar. Burada üç ana prefabrik yapının, modüler bir yapı olarak yan yana getirildiğinde, iki derslikli çok şık bir kreşimizin bittiğini ve hayata geçtiğini gördük. Kışın ortasında sıcacık, konforlu, ışıl ışıl, parkın içerisinde. Parkta sosyal kullanımları ona göre, çocuklara göre tasarlanmış çok şık bir kreşimiz yapıldı” dedi.

“KREŞ SAYISINI 150’NİN ÜZERİNE TAŞIYACAĞIZ”

Bu sistemle, inşaat alanının büyüklüğüyle doğru orantılı olarak, daha çok sayıda derslik yapılmasının mümkün olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, şunları söyledi:

-Atölye bölümü, esas işlerin yapıldığı bölüm. Hatırladığım kadarıyla 1-1,5 ayda montajlarıyla, ince işleriyle toparlanabilecek bir yapı düzeni söz konusu.

-Bu mantıkla biz, İstanbul’un birçok noktasında aşamadığımız sorunları da aşarak, kreş sayımızı çok daha yukarılara, inşallah 150’nin de üstüne taşıyacağımız dönemde, bize çok büyük katkı sunacak estetik olarak da mimari olarak da çok değerli bir noktada. İnşallah bu prefabrik yapıları yoğunlaştıracağız.

“AFET ANINDA, BİZİM EN DAYANIKLI NOKTALARIMIZIN ARASINDA OLACAKLAR”

Prefabrik yöntemle inşa edecekleri kreşlerin, deprem ve benzeri afet anlarında önemli işlevler göreceğini kaydeden İmamoğlu, “Buralar Allah korusun ama bir afet anında, bizim en dayanıklı, en güçlü noktalarımızın arasında olacaklar. Ve buralarda çocuklarımız, anneler, aileler bir kısım eğitimlerine devam edecekler. Kendilerini güvende hissedecekler. Bu ve buna benzer hizmetleriyle de sürdürülebilir bir afet yönetim modelini de kentimize kazandırıyoruz. Dayanıklı bir kent üretme konusunda, buraya gösterdiğimiz 100 milyonlarca liralık yatırımımız, aslında bir yanıyla evet çocuklarımız için müthiş bir gelecek yatırım, ama bir yanıyla da afet anında güçlendirilmiş bir kentin varlığı konusunda önemli bir yatırım. Hayırlı olsun. Çok beğendim” ifadelerini kullandı.

BAYRAMPAŞA’DAKİ İBB ŞANTİYELERİNİ GEZDİ

İmamoğlu, kreşte eğitim gören miniklerle de bir araya geldi. İmamoğlu ve minik öğrenciler arasında renkli sohbetler gerçekleşti.

İmamoğlu, kreş ziyaretinin ardından İBB’nin Bayrampaşa’daki bazı şantiye alanlarında da incelemelerde bulundu.

Toplam maliyeti 5.7 milyon TL olan ve modüler prefabrik sistem kullanılarak üretilen kreşte, 40 öğrenci kapasiteli 2 derslik mevcut.

Ön üretimli 5 modülün bir araya gelmesiyle oluşturulmuş olan yapının taşıyıcı sistem ömrü, yapılan yaşlandırma testlerine göre 250 yıl olarak hesaplandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir