Ve FETÖ kalemi hortladı… Star’da başladı…

ODATV ÖZEL

Neden böyle yazdığımızı anlatmak için ilk olarak Soner Yalçın’ın 01.02.2017 tarihli yazısına bakalım:

Önce bazı bilgiler:

Adı, Ergün Yıldırım…

Sosyolog. Profesör…

Yeni Şafak yazarı.

Haber kanallarının müdavimi.

Bizler, FETÖ kumpasıyla Silivri zindanına atıldığımız 2011’de bir kitap çıkardı:

“Yeni Türkiye’nin Yeni Aktörleri; AK Parti ve Cemaat.”

Kitaba göre; Türkiye büyük tarihsel anı yaşıyordu. Küllerinden diriliyordu. Resmi ideolojinin tabularını sorguluyordu…

Bunu gerçekleştiren; Erdoğan ile Gülen’di…”

Yeni Şafak’taki kariyeri boyunca gerek “Anomik erkek: Toplumsal sarsılmayla gelen erkek şiddeti”i “Bazı utanç verici şeyler” gerekse sosyal medyada paylaşımlarla gündem olan Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi eski dekanı olan Yeni Şafak yazarı Ergün Yıldırım, FETÖ ve “örtülü sermaye” üzerinden hedef aldığı Diyanet TV’ye 2021 yılında konuk olmuştu.

Yıldırım’ın sosyal medya paylaşımları arasında, 2019 yılında kansere karşı verdiği mücadeleye yenik düşen Neslican Tay için “Yok olmaya doğru akan bedenini sosyal medyada yeniden ikame ederek kurtarmaya çalıştı” ifadeleri halkın hafızasına acı bir biçimde kazınmıştı. 25 Eylül 2019 tarihli yazısının başlığı ise “Neslican Tay ve sekülerleşen ölüm kültürü” idi…

Daha öncesine de bakalım:

Yıl 2017

Odatv’de 22 Haziran günü yayınlanan haberde şu bilgiler yer alıyor:

“FETÖ’ye ve lideri Fethullah Gülen’e dair sınır tanımayan övgülerde bulunan Ergün Yıldırım’ın, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden istifa etmesinin şifreleri…

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Ergün Yıldırım geçen günlerde görevinden istifa etti. Bugün yerine Prof.Dr. Cengiz Anık getirildi.

Yıldırım, yakın döneme kadar Fethullahçılara verdiği destekle biliniyordu. Son dönemde ise safını AKP’den yana seçti. Adı TRT yönetiminde geçiyordu.

Odatv’nin de aralarında bulunduğu eleştirel medya Yıldırım’ın geçmişte FETÖ ile ilişkilerini birer birer ortaya çıkardı.

Öyle ki “Yeni Türkiye’nin Yeni Aktörleri: AK Parti ve Cemaat” isimli kitap yazan Yıldırım, Fethullah Gülen’i Hazreti Muhammed’e benzetiyordu.

Ortaya çıkan arşivlerin ve ardı ardına gelen skandal açıklamaların ardından Yıldırım’ın TRT yönetimine adaylığı boşa düştü.

Ve son olarak Yıldırım dekanlıktan da istifa etti.

İstifa günü, Yıldırım medyayı ve kendi mahallesindeki bazı isimleri suçladı ve şunları söyledi: “Bu haftanın başında Marmara İletişim Dekanlığı gorevimden istifa etmiş bulunuyorum. 2 eğitim döneminde destek çıkan herkese teşekkür ederim. Dekanlık atamam dan itibaren özellikle lasisit ve ulusalcılar bana her gün saldırdılar. Dekanlığı bir sey sandılar. Özellikle bana atilan iftiraları kamuoyuna taşıdılar. Camiamdan görünüp iftiraları servis etti bazı mafyavari medya çeteleri.Makamlarla kamusal anlam kazanmadik bugüne kadar. Kendi bireysel mücadelem ile varlık kazandığımı hakperest insanlar bilir. Istanbula “okumak” icin geldik. Bu devam edecek. Çeyrek yüzyıl savunduğumuz siyasetin en kritik anda atılan iftiralar karşısında beni yalnız bırakması duyduğum en derin üzüntümdür!”

Yıldırım’ın mesajında “çeyrek yüzyıl savunduğumuz siyasetin en kritik anda atılan iftiralar karşısında beni yalnız bırakması” sözleri tesadüf değildi.

Zira Odatv’nin kulislerden edindiği bilgiye göre doğrudan “yukarısı” Yıldırım’dan görevi bırakmasını istedi.

Yıldırım, bunun üzerine istemeden istifa dilekçesini verdi.

Özetle, muhafazakar kesim Yıldırım’ın FETÖ ile bağlantılı geçmişini artık taşıyamadı.

Yıldırım’ı görevden aldı.

Ergün Yıldırım’ın Fethullahçılıktan AKP yandaşlığına uzanan çizgisinde elinde bir tek Yeni Şafak yazarlığı kaldı.”

Bu haberin ardınan artık ‘eski’ Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Ergün Yıldırım sosyal medyadan açıklamalarda bulunmuş, “Ey savcılar!” diye yazarak, kendisinin kamuoyunda tanınan biri olduğunu ifade ederek savcıların Odatv’ye karşı harekete geçmesini istemişti.

FETÖ’NÜN GİZLENMEYEN YAZARI

“Yeni Türkiye’nin Yeni Aktörleri: AK Parti ve Cemaat” adlı kitabında Ergün Yıldırım, FETÖ’ye ve lideri Fethullah Gülen’e dair sınır tanımayan övgülerde bulunuyordu. Yıldırım, yeni kitabı “Öznenin Ölümü” ile de bu kez FETÖ’ye övgüleri bir kenara bırakıp sosyolojik açıdan “örgütü” el almıştı.

Soner Yalçın ise, Ergün Yıldırım’la ilgili kaleme aldığı yazısında, “Ergün Yıldırım kitabında Gülen’i, Hz. Muhammet ile özdeştiren cümleler kurmaktan bile geri durmadı: ‘Gülen’in kişisel yaşamı da hicretin süreklilik taşıyan ruhunu yansıtmaktadır” diye yazmıştı.

Ayrıca, Ergün Yıldırım, RTÜK tarafından TRT Yönetim Kurulu için aday gösterilmiş ve bu adaylık tepki çekmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir