Uluslararası Çocuk Cerrahisi Uzmanlarına Ege’de Hipospadias Eğitimi Verildi

Ege Üniversitesi ev sahipliğinde, Hipospadias Uluslararası Derneğinin (Hypospadias International Society) destekleriyle düzenlenen “5. Dünya Hipospadias Kongresi” başladı. Uluslararası arenadan bilinir hipospadias cerrahisi uzmanlarının bir araya geldiği kongre öncesi workshop düzenlendi. Ege Üniversitesi Laboratuvar Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezinde (EGEHAYMER) katılımcılar kongre öncesi “Taze Hayvan Kadavraları Üzerinde Üretral Onarım Teknikleri Eğitimi” aldı.

Kurs ve uygulama hakkında bilgin veren Kongre Başkanı EÜ Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ulman, “Hipospadias idrar kanalının gelişmemesi olarak bilinir. Bebeklerde çok sık görülen bir hastalıktır. Bu hastalık  işeme ve üreme fonksiyonlarını olumsuz etkilediği için bebek 2 yaşına gelmeden uygun tecrübeye sahip uzmanlarca cerrahi müdahale yapılması gerekiyor. Bugün de bu kursta katılımcılarımız taze hayvan kadavrası üzerinde cerrahi tedavinin simülasyonunu gerçekleştirdiler. Kursiyerler taze hayvan kadavrası üzerinden idrar kanallarını ameliyat edip dikiş attılar. Katılımcılarımız bu kursta aldıkları eğitim neticesinde daha sonra gerçekleştirecekleri ameliyatlarda ilk acemiliklerini atmış olacaklar” dedi.

EGEHAYMER’DE düzenlenen kursta farklı ülkelerden katılımcılar yer aldı. Kurs öncesi Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Tekin tarafından eğitim verildi. Doç. Dr. Ali Tekin eğitimde Hipospadias tedavisinde uygulanan cerrahi müdahaleler hakkında bilgiler verdi.  Daha sonra katılımcılar EÜ Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Tekin ve Doç. Dr. Sibel Tiryaki eşliğinde taze hayvan kadavraları üzerinde uygulamalı eğitim aldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir